فروشگاه اینترنتی لارانت
حساب کاربری
Loading
مطلب قبلی تجربه کاربری مطلب بعدی

اثرات مخرب استفاده از تلفن همراه و لپ‌تاپ

 آیا ابزار الکترونیک مثل تلفن همراه و لپ‌تاپ، زندگی را آسان کرده یا باری اضافه بر دوش انسان نهاده‌اند؟ پیشرفت فناوری نقش اساسی در تسهیل فعالیت‌های مختلف انسان داشته است. شما دیگر مجبور نیستید حتی برای خرید مایحتاج روزمره از خانه خارج و با جامعه در ارتباط باشید. شما به راحتی می‌توانید با یک تماس تلفنی، با کیلومترها دورتر ارتباط برقرار کنید. و هزاران امکان دیگر …

اما همۀ امکاناتی که از آن‌ها یاد شد همانند سکه روی دیگری دارد! انسانِ امروز، موجودی منزوی و در این انزوای ناخواسته غرق شده است.

جلال آل احمد در مقدمه‌ی ترجمه کرگدن اوژن یونسکو، چنین می‌‌نویسد: “… مدت‌هاست که این قدرت صنعت -در هر جا و هر لحظه- در لباس فلان ابزار یا فلان تاسیس صنعتی، آدمیزاد را محصور و منحصر کرده است و مرز او را بسته و دارد او را باخود می‌کشاند…”

و این حصار، این روزها با وجود وسایل مختلف الکترونیکی که بخش عظیمی از زندگی روزمره ما را در بر گرفته، بلند و بلندتر می‌شود. روزگارانی که جلال چنین هجمه‌ای بر صنعت برد، هنوز گوشی‌های همراه، لپ‌تاپ، شبکه‌های اجتماعی و… وجود نداشتند.

مثال‌ها و نقل‌قول بالا تنها گوشه‌ای کوچک از نیمه‌ی تاریک دنیای تکنولوژی است. ما در این مطلب به بررسی آثار مخرب استفاده از گوشی‌‌های همراه و رایانه شخصی، در دو جنبه‌ی روحی و جسمی خواهیم پرداخت و سعی می‌کنیم به پرسش مطرح شده در ابتدای مطلب پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

آثار مخرب استفاده از موبایل و لپ‌تاپ؛ دوستی خاله خرسه یا راهی برای آسان شدن زندگی!

هیچ‌کس منکر مزایای موبایل و لپ‌تاپ نیست. همان‌طور که در مقدمه ذکر شد، زندگی روزمره با وجود این ابزار بسیار آسان‌تر شده. همه‌ی ما از تاثیرات مثبت این وسایط تا حدودی آگاهیم، پس بهتر است برای قضاوت درباره‌ی مفید یا مضر بودن این ابزار، نگاهی به تاثیرات منفی آن‌ها بیاندازیم.

برای بررسی تاثیرات منفی این ابزار، دو جنبه‌ی کلی روحی و جسمی را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

تاثیرات منفی استفاده از موبایل و لبتاب بر بدن انسان

 در بررسی تاثیرات فیزیکی، دو مورد کلی را مورد بررسی قرار خواهیم داد: تاثیر امواج مختلف بخصوص میدان‌های‌الکترو مغناطیس بر بدن، تاثیر نور صفحه‌ی موبایل و لپ‌تاپ

۱- تاثیرات منفی امواج الکترو مغناطیس موبایل و لپ‌تاپ

  میدان الکترومغناطیس یا EMF یک مولفه‌ی فیزیکی است که در اطراف اشیا تولید‌کننده‌ی امواج الکتریکی و مغناطیسی ایجاد می‌شود. EMF با اجسامی که مولفه‌های الکترونیکی یا مغناطیسی دارند، وارد کنش و برهم کنش شده و باعث ایجاد تغییر در آن‌ها می‌شود.

گوشی‌ و رایانه‌ شخصی جزو ابزاری هستند که در اطرف خود میدان الکترومغناطیس ایجاد‌ می‌کنند. از طرفی بدن انسان نیز مولفه‌های الکتریکی و مغناطیسی درون خود دارد، در نتیجه مجاورت این دو‌ با هم نتایج جالبی نخواهد داشت! با هم نگاهی به مهم‌ترین تاثیرات مجاورت موبایل و لپ‌تاپ با بدن انسان خواهیم داشت:

 • باروری و امکان فرزندآوری:

تقریبا این‌ مورد اثبات شده است که مجاورت طولانی مدت انسان با میدان الکترو‌مغناطیسی ناشی از موبایل و لپ‌تاپ باعث کاهش باروری خواهد شد. براساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه شهید چمران اهواز، امکان ناباوری برای آقایان بر اثر مجاورت مداوم با این ابزار ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.

 • سقط جنین در اثر جذب بیشتر:

به هنگام بارداری، امکان جذب پرتو‌ها و سایر موارد محیطی بیش‌تر است. جذب بیش‌تر میدان مغناطیسی موبایل و بخصوص لپ‌تاپ، توسط جنین و مادر می‌تواند باعث سقط و از دست رفتن کودک شود.

 • انواع سرطان به‌دلیل تغییرات سلولی:

این مورد هنوز هم در مجامع مختلف مورد بحث است، اما چیزی که تحقیقات امروزی می‌گوید، استفاده مداوم از لپ‌تاپ و گوشی می‌تواند عامل انواع سرطان باشد. در حقیقت سرطان نوعی اجتماع ناهمگون سلول‌ها است و میدان الکترومغناطیس می‌تواند باعث این اختلال سلولی و سرطان در بدن شود. هم چنین اثبات شده احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنانی که استفاده‌ی مداوم از این ابزار دارند بیش‌تر است.

 • سردرد، سرگیجه و… در استفاده مداوم از موبایل:

میدان مغناطیسی لپ‌تاپ و بخصوص تلفن‌ همراه می‌تواند تباعت بیش‌تری داشته باشد. افرادی که به صورت مداوم با تلفن همراه صحبت می‌کنند به دلیل مجاورت بیش از اندازه‌ی مغز و تلفن همراه، در دراز مدت دچار سردردهای ممتد، سرگیجه و آسیب‌های جدی به گوش و مغز می‌شوند. هنگام نزدیکی موبایل به گوش، امواج تولید شده و حرارت تلفن همراه باعث آسیب به گوش میانی و مایع نخاعی مغزی خواهد شد.

 • تغییرات کروموزومی و جهش در DNA:

این مورد به اثبات قطعی نرسیده. تنها در برخی آزمایشات بر روی موش‌های آزمایشگاهی، آن هم در حرارت بالا، جهش‌های جزئی در DNA مغز مشاهده شده است. اما بهتر است با توجه به تباعت جهش ژنتیکی، این مورد را مدنظر قرار داد.

 • آسیب‌های گوناگون به کودکان:

به دلیل کوچک بودن بافت‌های عضلانی و جسمانی کودکان، تاثیر امواج مختلف و EMF بر آن‌ها بیش‌تر خواهد بود. مهم‌ترین مخاطرات فیزیکی بر اثر امواج موبایل و لپ‌تاپ برای کودکان عبارت است از: خطر ابتلا به سرطان در سنین کم، نارسایی‌های مغزی و نارسایی‌های جسمانی

۲- تاثیرات منفی صفحه‌های نمایش لپ‌تاپ و موبایل

نور در ذات نوعی تابش الکترو‌مغناطیس است. مهم‌ترین اثر امواج ساتع شده از صفحه‌ی لپ‌تاپ و گوشی همراه بر چشم و مغز انسان است.

 • کم سویی چشم در اثر نور صفحه:

استفاده مداوم از لپ‌تاپ و موبایل باعث ضعیف تر شدن چشم و کم سویی آن خواهد شد.

 • خشکی قرنیه چشم در اثر خیره ماندن به صفحه:

در هنگام کار با لپتاپ یا تلفن همراه ما بصورت ناخواه کمتر پلک میزنیم، که این می‌تواند عامل خشکی چشم شود. خشکی چشم در دراز مدت باعث دوبینی و تاری در دید خواهد شد.

 • سردرد در تماشای دراز مدت به صفحه:

علاوه بر تاری دید، سردرد هم از اثرات نور صفحه‌ی لپ‌تاپ و موبایل است. در صورتی که شما در تاریکی با موبایل و لپ‌تاپ کار کنید، اثرات مخرب نور صفحه بیش‌تر خواهد شد.

 • اثر منفی بر شبکیه چشم:

نور صفحه‌ باعث می‌شود سلول‌های اکسیژن در شبیکه تغییر ماهیت داده و به موکلول‌های خطرزا تبدیل شوند.

در بررسی آثار مخرب فیزیکی استفاده از موبایل و لپ‌تاپ باید به یک نکته‌ی اساسی اشاره کرد: استفاده‌ی مداوم و زیاد از این ابزار الکترونیک اثرات منفی بیش‌تری دربر دارد.

انواع آرتروز گردن و کمر بدلیل نشستن نادرست در هنگام استفاده، چاقی مفرط بدلیل کاهش فعالیت جسمانی بخصوص در کودکان، فراموشی و آلزایمر در دراز مدت بدلیل تنبلی ذهن، از دیگر آثار مخرب این ابزار جادویی است!

اما راه‌هایی برای کاهش مخاطرات فیزیکی وجود دارد:

 • به هیچ وجه لپ‌تاپ را به هنگام کار روی زانو قرار ندهید.
 • در مکالمات طولانی مدت از هندزفری باسیم، نه بیسیم و بلوتوث، استفاده نمایید.
 • به ازای هر ۳۰ دقیقه کار، ۵ الی ده دقیقه به چشم و بدن‌تان استراحت دهید.
 • استفاده از فیلترهای مختلف، مثل عینک، در هنگام کار
 • عدم قرار دادن موبایل و لپ‌تاپ نزدیک ارگان‌های حیاتی بدن
 • به هنگام خواب و شب، تمام ابزار الکترونیکی مثل لپ‌تاپ، موبایل و مودم‌ها را خاموش نمایید.
 • ترجیح به استفاده از اینترنت پرسرعت خانگی (ADSL) بر اینترنت موبایل
 • ترجیح به استفاده از اینترنت پرسرعت خانگی به صورت باسیم بر بی‌سیم (wireless-wifi)

۳- تاثیرات منفی روحی در استفاده از موبایل و لپ‌تاپ

 همان‌طور که در مقدمه دیدید، مهم‌ترین اثر روحی استفاده دائم از موبایل و لپ‌تاپ، انزوا طلبی و دوری از اجتماع است. اما اثرات دیگری نیز وجود دارد!

 • انزوای جمعی و دوری از اجتماع:

انسان در سیر تکاملی خود در طول اعصار مختلف تاریخ، آموخته که زندگی اجتماعی بهتر است. اما حالا ما ماکتی کاغذی از زندگی اجتماعی را ساخته‌ایم.

درست است که موبایل، لپ‌تاپ و تکنولوژی کاری کرده که با کیلومترها آن طرف‌تر در ارتباط باشیم، اما این ارتباط یک ارتباط پوشالی است. نوعی توهم از زندگی اجتماعی که نتیجه‌ای به جز انزوا ندارد!

 • ایجاد اضطراب و استرس:

شاید مخرب‌ترین اثر روحی کار دائم با ابزار پیشرفته‌ی الکترونیک همین باشد! استرس ایجاد شده در انسان به دلیل امواج مختلف تولیده شده توسط این دستگاه‌ها و هم‌چنین غرق شدن در دنیای مجازی است.

هرچند تحقیقاتی وجود دارد که می‌گوید بازیکنان حرفه‌ای بازی‌های کامپیوتری دیرتر به آلزایمر دچار ‌می‌شوند، اما استرس و فشار روحی ناشی از این نوع بازی‌ها به هیچ‌وجه مناسب کودکان نیست.

هم‌چنین طبق تحقیقات دانشگاه استنفورد، کسانی که از شبکه‌های اجتماعی به صورت مدوام استفاده می‌کنند، اضطراب بیش‌تری را تحمل می‌کنند. علاوه بر اضطراب، شبکه‌های اجتماعی اثر دیگری نیز دارند: افسردگی

 • افسردگی مزمن در استفاده‌ی دائم از شبکه‌های اجتماعی:

تحقیقات دانشگاه استنفورد ذکر می‌کند که احتمال ابتلا به افسردگی در افرادی که بیش‌تر از یک ساعت در روز از موبایل برای گردش در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، ۴۰ درصد بیش‌تر است.

 • ابتلا به بی‌خوابی:

استفاده‌ی همیشگی از لپ‌تاپ و موبایل در طول روز باعث عقب افتادن زمان خواب در شب خواهدشد. در دراز مدت، این مورد باعث ابتلا به بی‌خوابی و پایین آمدن کیفیت خواب شبانه خواهدشد.

 • اعتیاد به استفاده از موبایل و لپ‌تاپ:

حاضرید به مدت چند روز لپ‌تاپ و گوشی را کنار گذاشته و دیگر از آن استفاده نکنید؟ در ابتدا همه‌ی ما به این سوال پاسخ مثبت خواهیم داد، اما با کمی فکر، جواب ما عوض خواهد شد! این‌که ما می‌توانیم از ابزار الکترونیک و دنیای ساختگی آن فاصله بگیریم، نشان از اعتیاد ما به این وسایل دارد!

 • آثار مخرب روحی بر کودکان:

مهم‌ترین آثار مخرب روانی برای کودکان عبارت است از: ایجاد وسواس‌های ذهنی مختلف، انزوا و دوری از جمع کودکان و کاهش مهارت در ارتباط با سایرین

اگر بخواهیم موشکافانه‌تر به آسیب‌های روحی استفاده از موبایل و لپ‌تاپ بپردازیم باید مقاله‌ای جدا و بلندبالا در مورد آن بنویسیم. اما بنظر می‌رسد که مطالب ذکر شده برای پاسخ به ابهامات ما کافی باشد.

آیا ابزار الکترونیک زندگی را آسان کرده یا باری اضافه بر دوش انسان نهاده‌اند؟

در یک دنیای آرمانی، جایی که هنوز زندگی ما چندان با تلفن همراه و رایانه‌ی شخصی آمیخته نشده، پاسخ به این سوال دوری از ابزار الکترونیک است. اما نسخه‌ای از زندگی در اختیار ما قرار گرفته، که در آن پیوندی دائمی با این ابزار داریم!

با توجه به تمام گفته‌های بالا و آگاهی از مضرات استفاده از موبایل و لپ‌تاپ، در ابعاد روحی و جسمی، باید گفت پاسخ به پرسش بالا غیرممکن است چون با توجه به تمام این مشکلات باز هم امکان قطع استفاده از این ابزار وجود ندارد.

حیات انسان با این ابزار آمیخته شده! در حیقیت این ابزار هم زندگی را آسان کرده و هم باری اضافه بر دوش ما نهاده‌اند.

در حالت کلی و برای پیشگیری از عیوب استفاده از تلفن همراه و لپ‌تاپ باید به یک مورد اساسی اشاره ‌کنیم: در استفاده از این وسایل افراط به خرج نداده و سعی کنید تنها در مواقع اضطرار از آن‌ها استفاده نمایید.

در آخر باید گفت بهترین مثال برای تشریح رابطه‌ی موبایل و لپ‌تاپ با انسان، همان حکایت “دوستی خاله خرسه است!”. همینقدر کمک‌کننده و به همین ‌اندازه مضر!